• Ordförande Bo Olssons ledare november 2016
    2016-11-28

    Den 9 november 1989 öppnades gräns-övergångarna mellan Öst- och Västtyskland, och muren föll. Den 9 november i år valdes Donald Trump till USA:s president, han vill bygga en mur. Kommer man i framtiden att se de senaste 27 åren som en parentes i historien, ett experiment med en öppnare värld?

  • Bo Olsson om Idol-konflikten:
    2016-11-19

    Nyligen har de helt oacceptabla villkor som gäller för deltagarna i TV4:s ”Idol”, producerat av FreeMantleMedia, uppmärksammats. Symf ställer sig helt bakom den kritik som framförts och vi uppmanar våra medlemmar att inte ta anställning eller annat uppdrag för FreeMantle Media under den tid stridsåtgärder varslats av våra kollegor på Musikerförbundet.

  • Ledare september 2016
    2016-09-26

    Symfs ordförande Bo Olsson skriver om kollektivavtalet, de föreslagna storregionerna och om nästa avtalsrörelse

  • Ledare maj 2016
    2016-05-25

    Symfs vice ordförande, Gunnar Jönsson, skriver i tidningen Symfoni om avtalsrörelsen och blickar framåt

  • Ledare mars 2016
    2016-03-01

    Bo Olssons ledare mars 2016: Avtalsrörelse, samverkansmodell och respekt för spelets regler!

  • Kulturskapare slagträn i teknikjättars vinstjakt
    2016-02-11

    Kulturskapare slagträn i teknikjättars vinstjakt

    Stora lönsamma och delvis statligt ägda företag som Telia Sonera vägrar att infinna sig till förhandlingar om s k privatkopieringsersättning, vilket gör att frågan om ersättning till kulturskaparna måste behandlas i långa domstolsprocesser.